روز شورا

روز شورا

نهم اردیبهشت ماه هر سال در تقویم نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز شوراها نام گذاری شده است تا نظام و فرهنگ شورایی که ریشه در قرآن و مبانی دین مبین اسلامی دارد گرامی داشته شود.

با فرمان تاریخی امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۹ مبنی بر تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا، فصل جدیدی برای جلب مشارکت آحاد مردم در اداره امور جامعه شکل گرفت و با تبلور آن در قانون اساسی لباس قانون بر تن کرد.

شوراهای روستا، بخش، شورای شهرستان و شورای عالی استان‌ها هر کدام به مثابه یک پارلمان در تصمیم‌سازی و در جهت منافع و مصالح مردم و کشور، نقش موثر و سازنده‌ای دارند و بستر مناسبی را برای مسئولان اجرایی کشور فراهم می‌سازند. شوراها تنها نهادی در کشورند که بنابر اصول و وظایف قانونی در شرایط خاص و در جهت مصالح مردم و کشور با سایر مسئولان اجرایی، انتظامی و امنیتی، جلسات مشورت و همفکری برگزار می‌کند.

یقینا خدمت بی منت به ملت عزیز ایران اسلامی در لباس عضویت در شوراها، توفیقی بزرگ برای منتخبین و معتمدین مردم است که باید بر اساس آیه شریف « وَالَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاهَ وَأَمْرُهُمْ شُورَی بَیْنَهُمْ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ » از لحظه به لحظه آن در راستای عمل به وظایف و تکالیف دینی و قانونی خود استفاده و بهره های معنوی فراوان ببرند.

بدینوسیله این روز با شکوه را خدمت جامعه بزرگ شورای کشور که با همدلی، وظیفه شناسی و توجه به اصل خرد جمعی و قانون مداری در حل مشکلات شهروندان تلاش می کنند، تبریک عرض نموده و اهتمام مجدانه اعضای محترم را در پیشبرد اهداف متعالی صمیمانه ارج می نهم.

ابراهیم علی پور مدیر آکادمی پارلمان

دسته بندی ها: اخبار

بسیاری از مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی امروز کشور ما ریشه در عدم آشنایی با قواعد کارجمعی دارد، ما به دانش اینکار آگاهی داریم و آموزش آن را رسالت خود می دانیم. ابراهیم علی پور

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *